Yurt Atayün o delilleri neden gizledi

Zirve Yayınevi davası sanıklarından Levent Gelegen’in 2011 yılında  gözaltına alınması sırasında hard diskinin imajı alınan dizüstü bilgisayarı Gelegen’in gözaltında olduğu günlerde evinden hırsızlık suretiyle çalınmıştı. Olayla ilgili yürütülen soruşturma neticesinde bir kişi şüpheli olarak sorgulanmış ve suçunu itiraf etmişti.

Zirve davasından yargılanan Gelegen’in bu olayın basit bir hırsızlık olayı olmadığı, bilgisayarında bulunan bazı dosyalarının zirve soruşturmasından gizlendiğini tespit emesi üzerine soruşturma aşamasında ismi geçen Yurt Atayün ve ekibinde bulunan polisler hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve  idari soruşturma başlatılmıştı.

İstanbul Valiliğinin verdiği “Soruşturmaya izin verilmemesi” kararı üzerine Yurt Atayün ve ekibi Levent Gelegen hakkında “iftira” attığı suçlamasıyla şikayetçi olunmuş ve hakkında dava açılmıştı. Malatya 2. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan dava halen derdest durumda.


Bu arada, bilgisayarı çaldığı sabit olan ve yargılanan sanık Sitem Cenk Çerez’in Yurt Atayün ve ekibi lehine tanıklık yapacağı ortaya çıktı.
23 Şubat 2016 tarihinde görülen 2. celsede talimatla ifadei alınacak olan bazı polislerin ifadelerinin henüz alınamamış olması nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmesi kararı verildi.
Zirve davasının devam eden sürecinde tutuklu sanıklardan Hüseyin Yelki’nin eski Özel Yetkili Savcı İsmail Aksoy’a verdiği ifadesinde Levent Gelegen’e ait bilgisayarda “Hükümeti yıkacak güçte çok gizli belgelerin” olduğunu iddia etmiş ve bunun üzerine Gelegen’e ve ailesine ait bazı adreslere operasyon düzenlenerek malum bilgisayar aranmış ancak bulunamamıştı. İmajı alınan bilgisayarın çalındığı bilgisine sahip olan savcı İsmail Aksoy’un böyle bir arama emri çıkartması çok manidar. Acaba başka bir şey mi arıyordu?..

Levent Gelegen’in kendileri hakkında iftira attığını iddia eden polis müdürü eskisi Yurt Atayün ve ekibinin cevap vermesi gereken bir soru var; AKP hükümetini yıkmaya teşebbüs ettiği iddia edilen bir örgütün üyesi olduğu için gözaltına aldığınız ve bir süre sonra da tutuklanan Gelegen’in bilgisayarında bulunan kısaca “AKP” isimli klasörü neden soruşturmadan gizlediniz?

Geldiğimiz son noktada o hard disk döndü dolaştı polis müdürü eskisi Yurt Atayün’le Levent Gelegen’i aynı mahkeme salonunda karşı karşıya getirdi.

Üçüncü raund 31 Mayıs tarihinde.

Fetullahçı Terör Örgütü üyesi ve yöneticisi oldukları iddia edilen bazı polislerin şikayeti, eski özel yetkili savcının iddianamesi ve yine eski özel yetkili hakimin iddianameyi kabulü sonrasında başlayan yargılama nasıl sonuçlanacak hep birlikte göreceğiz.

Polis, savcı ve hakimin ortak noktaları çok. Bahsetmeye gerek yok.

Her melanetin altında imzası olan savcı Şeref Gürkan, yasadışı dinleme kararına imza atan hakim Osman Kandemir ve sahte rapor hazırlayan polis eskisi Yurt Atayün.

The Show Must Go On
“Fight”

Bir Cevap Yazın