ZİRVE YAYINEVİ DAVASI’NIN 111. DURUŞMASI

Malatya 1. ACM’de görülen zirve yayınevi davasının 111. duruşması 29 Nisan 2016 Cuma günü görülecek. 4 Nisan 2016 tarihinden savcılık yeni mütalaasını mahkemeye sunmuştu. Bu duruşmada yeni mütalaanın okunması ve son savunmaların hazırlanması için ek süre verilmesi tahmin ediliyor.

Geçen süre içerisinde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, “Paralel Devlet Yapılanması’nın, takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yaptığı ve şüphelilere kumpas kurduğu” iddiasıyla aralarında Fetullah Gülen ve eski Emniyet Müdürü Yakup Saygılı’nın da bulunduğu 69 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin dava dosyasına alındı.


Öte yandan, sanıkların talebi üzerine İstanbul TEM şubeden Malatya iline gönderilerek Zirve ek soruşturmasında görev yapan polislerle ilgili bilgilerde dosyaya girdi. Görevlendirme kararlarında  F Tipi polis müdürlerinin imzalarının bulunması bazı sanıkların ‘bir grup polisin, soruşturmayı istenilen yöne doğru kaydırmak için özel çaba sarf ettikleri, birçok belgede sahtecilik yapıldığı’ yönündeki iddialarını güçlendirdi.

1 Mart Salı günü görülecek duruşmada, Malatya Başsavcılığın yeni mütalaa vermesi durumunda sanıklara yeni mütalaayı inceleyip savunmalarını hazırlamaları için ek süre verilmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın